b_385_225_16777215_0_0_images_news_2017_Detsentralizatsiya2.jpg

Децентралізаційні процеси стрімко вриваються у соціально-економічне життя українців. Причому так стрімко, що доводиться розбиратися в тонкощах реформи в ході її реалізації чи, взагалі, після.

Як показали останні сходки у Матвіївці та Наріжжі стосовно обговорення Перспективного плану формування територій громад Полтавської області (в новій редакції) та ймовірного приєднання Наріжанської громади, її жителі майже не орієнтуються у реформі децентралізації. Одне з основних питань, що турбувало місцевих мешканців: чи буде наближене соціальне обслуговування населення після зміни центру громади і, відповідно, його віддалення. Мова йде про охорону здоров’я, комунальні послуги, послуги для соціально незахищених верств населення тощо.

Сам по собі Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» уже наштовхує на те, що є цілий ряд проблемних питань, які складно вирішувати самостійно. Саме тому, як кажуть «гуртом і батька легше бити», – громади можуть співпрацювати, об’єднавши кошти та зусилля із «сусідами»-однодумцями. Виявляється, така практика вже давно ведеться і навіть на Семенівщині. У нас діє Семенівський районний ресурсний центр громад, роботу якого координує начальник відділу ведення діловодства, юридичного та кадрового забезпечення районної ради Світлана Феденко.

– Світлано Борисівно, розкажіть, що таке співпраця між громадами і чи регулюється вона на законодавчому рівні?

– Співпраця між громадами – це більш простими словами. А називаємо ми такий вид відносин між громадами – міжмуніципальне співробітництво (ММС). Регулюється воно Законом «Про співробітництво територіальних громад» і є важливим напрямом реалізації реформи місцевого самоврядування в Україні, а також інноваційним інструментом забезпечення сталого місцевого розвитку. Це новий інструмент політики місцевого розвитку і, варто зазначити, на сьогодні на Семенівщині він є активнодіючим.

– Чи актуальна на сьогодні така форма діяльності громад, як співробітництво громад?

– Співробітництво має великий потенціал, тим більше, в умовах децентралізаційних процесів, створення нових територіальних громад, адже дехто помилково думає, що об’єднання територіальних громад заперечує співробітництво громад. Зазначу, що ці поняття є різними, адже у результаті співробітництва громад нові громади не створюються, а лише забезпечується організаційна, юридична та фінансова база для їх зміцнення. Бо у разі ММС, громади акумулюють свої ресурси для реалізації та впровадження важливих для громад спільних ідей.

– Чи можете «похвалитися» успішним співробітництвом територіальних громад у Семенівському районі?

– Так, наразі у нас підписані та зареєстровані в Мінрегіоні 6 угод про співробітництво громад і готується ще одна – по проекту-переможцю 2018 року стосовно розвитку туристичної галузі Семенівщини. Інші угоди укладені з проектів по розвитку Оболонської пожежної охорони, відродження пожежної охорони на базі села Василівка, реконструкції районного стадіону «Колос» та Семенівського СМАРТ-району. У всіх випадках громади-учасники проекту зберігають свою ідентичність, але нарощують потенціал можливостей, акумулюючи фінансові та організаційні ресурси. І є відчутні результати: придбано пожежні автомобілі для громад, аварійно-рятувальний інструмент, дві мотопомпи, зроблено колодязь для забору води у с. Оболонь. У випадках пожежної тематики проектів активним учасником є Проект Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ «Реформа управління на сході Ураїни», який надав і фінансові ресурси, і пожежне обладнання. Використовую мить і щиро дякую як координатор районного ресурсного центру районної ради усім сільським радам, які є учасниками проектів співробітництва громад.

– Яким Ви вбачаєте ММС в умовах децентралізації? Чи не насторожує той факт, що реформа може «наплодити» більше установ, які просто-напросто «з’їдатимуть» бюджетні кошти?

– В умовах децентралізаційної ейфорії зверну увагу громад на те, що реформа покликана своєю ідеєю сприяти наближенню послуг до населення і аж ніяк не навпаки. Тож коли мова йде про створення нових громад, слід не забувати, що Закон «Про співробітництво громад» передбачає форму співробітництва як для самостійних, сталої формації громад, так і для новостворених. Тому не є острахом використання формату співробітництва при проходженні децентралізаційних процесів в Україні. Отже, співробітництво територіальних громад є логічним рішенням для нейтралізації наслідків нераціонального розподілу функцій та ресурсів між різними органами місцевого самоврядування, нераціональної організації територіальної влади.

– Як же діяти громадам, щоб цього не допустити?

– Найголовніше – домовлятися. Спільне утримання однієї установи на території двох чи більше територіальних громад не лише зменшить фінансове навантаження на бюджети, а й допоможе запобігти «роздуванню» штатів. Зекономлені гроші можна буде вкладати в подальший розвиток, реалізацію нових ідей та проектів. Це і буде ефективне господарювання, а не «проїдання» бюджетів. Для прикладу – наш «свіженький проект «Про співпрацю територіальних громад району з реконструкції нежитлової будівлі за адресою: вул. Шевченка, 78а, с-ще Семенівка, під Семенівський районний територіальний центр соціального обслуговування». Терцентр – надзвичайно важлива установа, задача якої, простими словами, зробити кращим життя пенсіонерів і людей з інвалідністю. Працює в Оболоні філія терцентру, яку новостворена ОТГ мала наміри «від’єднати», створивши власну структуру, але з часом керівництво Оболонської сільської ради переконалося в недоцільності це робити. Й не дивно, адже окремо заклад не буде настільки ефективним. Переконані в цьому в Заїчинцях і Біляках, де минулоріч відкрито підрозділи територіального центру. Тому скажу лише одне: об’єднуйтесь і співпрацюйте, щоб досягати бажаних результатів!

– Дякую за розмову!

Михайло ПОГРІБНИЙ

Недостатньо прав для коментування :(
Будь ласка, зареєструйтеся на сайті!

Коментарі  

# мішель 10.02.2019, 10:40
https://www.facebook.com/ruslan.lunga/videos/2150183985039259/UzpfSTEwMDAwMzc3ODc4MDY2MjoxNTEyNjgzODE4ODY3NTYz/?id=100003778780662
# белка 10.02.2019, 10:46
У людини є хист до цього )* І для чого ото 20 років тероризувати Семенівку )* )* ?
# Роза 10.02.2019, 16:08
Молодець Павлівна, на пенсії не пропаде!!!!! А до неї недалеко))))))))))
# вася 10.02.2019, 17:05
Роза,як кажуть твої соплеменники,не треба бути такій розумній як моя сара потім.Всі зараз такі розумні,у всьому винувата орденоносна,частково це правильно,але не скидай з рахунків районне керівництво яке працювало з нею в одній упряжці,а саме головне це безхребетна громада яка дала зелене світло бездарній діяльності керівників в селищі і районі.
# Засиратор жизнєй брехунів 10.02.2019, 18:55
в олєгасі опять обострєніє |-) по йому можна магнітні бурі опріділять |-) |-) |-) |-)
# святослав 10.02.2019, 17:22
Якщо опустити усю цю політичну ,,шелупєнь,, , то справжня мета цих ,,рехворм,, - ,,РОЗДІЛЯЙ і ВОЛОДАРЮЙ,, . доки не ЗНИЩИШ Україну ! Наша СИЛА у ЄДНОСТІ ! Вони ж , і ви їм у цьому ДОПОМАГАЄТЕ , хочуть РОЗЧЛЕНУВАТИ Україну , і знищити її , нашими ж руками ! Вони добре знають нас - лукавих, жадібних, продажніх , безтолкових - тому й ,,віддали,, ( тимчасово) владу у ваші руки ! Рехвормуйте , доки нічого не лишиться , тоді вас візьмуть ,,голими руками,, !
# мішель 11.02.2019, 09:43
https://www.facebook.com/100014533893611/videos/547223892438736/UzpfSTEwMDAxNzc2MTQyNDI4MTozNDY4MzMzOTkyNTIwMzg/