b_385_225_16777215_00_images_news_2016_semenivschyna_01_stovbyr.jpg

Напередодні Нового року зал Полтавського музично-драматичного театру імені Гоголя, де відбувався творчий вечір нашого земляка, заслуженого артиста України Валерія Стовбира, був переповнений. Цей відомий митець 28 років поспіль викладає в Полтавському музичному училищі імені Лисенка та керує відомим колективом ударних інструментів «Імпульс», який є лауреатом міжнародних фестивалів-конкурсів «Золотий грифон». За останні роки ансамбль неодноразово з величезним успіхом виступав не лише в Україні, а й у Німеччині, Білорусії, Польщі. Сьогодні багато колишніх учнів Валерія Васильовича після навчання працюють у відомих музичних колективах: Ярослав Задорожній у Гамбурзі, Володимир Земляний в Ізраїлі, Ярослав Рафальський в Австрії, Крістіна Ігнатенко в Китаї.

Його вихованці працюють також у багатьох філармоніях та в Національному духовому і симфонічному, а також у Президентському оркестрах. Крім того, Валерій уже 30 років виступає паралельно в ансамблі «Карусель» під орудою заслуженого діяча мистецтв України, відомого композитора, пісняра Олексія Чухрая та в симфонічному оркестрі театру імені Гоголя під керівництвом народного артиста України Віталія Скакуна.

Його мала батьківщина – село Оболонь, де 2 грудня 1956 року він народився. На моє запитання, коли він почав займатися музикою, Валерій відповів: «Не пам’ятаю. З раннього дитинства, ще в дитячому садочку грав на маленькому баянчику, а діти в той час робили зарядку. Підбирав різні мелодії, сумні та веселі. То і був мій перший музичний інструмент. У шкільні роки брав активну участь у художній самодіяльності, займався музикою, фотографією і танцями під керівництвом талановитої Ольги Дяченко. А першим учителем музики був Олексій Нога. Саме з ним я зробив перший крок до великого професійного мистецтва і визнання. І саме ці уроки знадобилися мені в музичному училищі та консерваторії при вивченні складного предмета – гармонія». Але все це буде потім, а спершу після закінчення Оболонської школи навчання в енергобудівельному технікумі в Дніпропетровську. Під час навчання організував естрадний ансамбль, познайомився з професійними музикантами. Отримав запрошення в ансамбль, який грав у Придніпровськоиу парку культури і відпочинку.

З того часу почалося знайомство талановитого юнака з ударними інструментами. Разом із дипломом Валерій Стовбир отримав напутні слова викладачів технікуму не поривати з музикою, займатися нею на професійному рівні. Направлення на роботу давало можливість кар’єрного росту, але перемогла музика. Романтика, молодість закинули його на далеку північ. У місті Сєвєродвінськ працював і грав у оркестрі в ресторані. Так, до речі, починали свою професійну кар’єру багато відомих музикантів. Потім служба в Армії. Грав в естрадному ансамблі Будинку культури Радянської Армії. Був чудовий джазовий колектив. Музиканти – справжні віртуози. Цікаві програми, постійні концерти, гастролі. Саме тоді Валерій почав готуватися до вступу в музичне училище. Після служби в Армії він приїздить в Оболонь. Працював музичним керівником у сільському дитячому садочку. З братом Віктором та викладачем дитячої музичної школи Тетяною Каліушко, яка на той час закінчила Полтавське музичне училище, і з самодіяльним композитором, талановитим музикантом Олексієм Ногою створили невеличкий ансамбль, який мав величезний успіх. Валерій успішно складає вступні іспити і стає студентом Полтавського музичного училища по класу ударних інструментів. Там познайомився з джазовими музикантами і став грати у відомому колективі під керуванням Володимира Сонцева. Далі було навчання в Донецькій державній консерваторії і робота, цікава, захоплююча. Пройшов серйозну академічну і джазову школу, адже Донецьк був джазовою столицею України. Грав у справжніх майстрів джазу – ансамблі «Діапазон» під керівництвом Олександра Запольського, який став лауреатом VІІ Всесоюзного конкурсу артистів естради, що проходив у Москві. Довгий час працював у симфонічних оркестрах, джаз-оркестрі Донецького цирку «Космос», в оркестрі театру Артема.

У 1987 році Валерій Васильович Стовбир приїздить до Полтави і з того часу працює викладачем Полтавського музичного училища. У 1999 році за плідну мистецьку діяльність йому присвоєно звання заслуженого артиста України. Із концертами він об’їхав усю Європу, Україну. Завжди переповнені зали і величезний успіх. Ось що писали про концерти Валерія Стовбира газети: «На сцені був справжній маг і чарівник. Звичайні барабанні палички в його руках творили чудеса. Не вірилося, що такі «допоміжні» інструменти, як літаври або ксилофон можуть передати настільки широку гаму образів та почуттів – від тонкої лірики до великого драматизму»; «Після кожного багатопланового твору (а їх було багато в концертній програмі) у виконанні лауреата VІІ Всесоюзного конкурсу артистів естради Валерія Стовбира зал зривався оваціями. Він зумів розкрити перед слухачами складний світ людських почуттів. Водночас ще раз було продемонстровано широкі можливості інструментів, які рідко грають соло і вважаються в усіх жанрах музики другорядними».

Переповнений зал був уражений грою справжнього маестро. Ось Валерій, ніби запалюючи вогник, скромно, не нав’язуючи, стиха починає якусь відому мелодійну тему. А потім вогник розгоряється у справжній музичний феєрверк, у блискавичний вогняний водоспад... Це джазовий виконавець своїми імпровізаціями роздмухав невелике полум’я музичної теми у справжнє свято вогню. Тільки найвідоміші виконавці, таланти від Бога, по-справжньому володіють мистецтвом імпровізації, що вважається одним із найвищих проявів музичного таланту, яким наділено нашого земляка, заслуженого артиста України, лауреата VІІ Всесоюзного конкурсу артистів естради В. В. Стовбира.

Валерій ЗІНЧЕНКО

Недостатньо прав для коментування :(
Будь ласка, зареєструйтеся на сайті!

Коментарі  

# Євдокія 03.02.2016, 10:11
Які талановиті люди розпочинали свій життєвий і творчий шлях на нашій рідній, благодатній семенівській землі! Є ще ким і чим у нас захоплюватися. Треба тільки бачити хороше навколо себе, а не паплюжити тих, що уміє щось добре робити для себе і для інших. У нас багато талановитих, працьовитих, підприємливих, успішних людей, якими треба захоплюватися і підтримувати, та й самому щось робити для кращого життя. Тоді більше позитиву буде в думках і діях.

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка