b_385_225_16777215_00_images_news_2019_11_2019_11_30.jpg

Як визначаються дорогоцінності для людини? Хтось любить коштовності в прямому сенсі цього слова, когось заворожує дорогоцінне каміння, а для декого немає нічого важливішого в житті, окрім грошей...

Як це не парадоксально, але найціннішим вважається те, чого за валюту не купиш. На думку жителя Семенівки Олега Іващенка, це дружба, відданість, довіра, повага.

І коли в людей ці якості можуть бути нещирими, то в братів наших менших поняття «товариш» – чисте та вічне.

Сьогодні, на розсуд читачів, я хочу продовжити свою вже не нову рубрику і познайомити з відданим другом Олега Олександровича – таксою Рубіном.

Досьє

Такса, або Даксхунд, (нім. Dachshund – «борсучий собака») – порода мисливських норних собак, вирізняється короткими лапами і довгим тулубом. У такси є суміш тер’єра, англійська, французька та німецька кров. Уперше про собаку згадується на початку 18 століття, але говорять, що вони були помічені на древніх єгипетських папірусах. Походження такси від гончих. Цим тваринам передалася риса слідопита. Вони із задоволенням переслідують здобич, обгавкають її. Собака має гострий розум, чуття і кмітливість. Часто таксу називають найкращою мисливицею по норах. Вона може вести боротьбу зі здобиччю в дуже вузькому просторі, прекрасно знаючи, що господар не зможе їй допомогти. Коротколапа собачка з довгим тільцем була виведена спеціально для полювання в норах – у цьому вчені не сумніваються.

– Олеже Олександровичу, розкажіть, як Рубін з’явився у Вашому житті?

– Я мисливець з 40-річним стажем і завжди серед собак підбирав для себе «напарників» для полювання. Особлива «любов» у мене до норних порід – для полювання на дичину, яка живе в норах. Серед собак для норного полювання виокремлюють ягд-тер’єра, фокс-тер’єра і таксу. Ягд-тер’єр – німецький мисливський тер’єр, виведений спеціально для полювання. Популярність серед мисливців ці собаки завоювали завдяки силі, рухливості і лютості в потрібний момент. Фокс-тер’єр (англ. фокс – лисиця): собака англійського походження, яка, до речі, стала прототипом у гумористичній повісті Джерома Клапки Джерома «Троє у човні, не рахуючи собаки», написаній за спогадами про весільну подорож по Темзі. Особливість такси в тому, що вона бере свою здобич не силою, а розумом і хитрістю, так би мовити, змором. Тож шальки у рішенні вибору пса коливалися саме в бік «борсучого собаки». Знайшов Рубіна у Карлівському районі, в селі Халтурине (з 2016 року – Мартинівка), де, до речі, свого часу я жив і працював. Зараз же проживаю на Семенівщині, причому останні 11 років – із Рубіном.

– Який Рубін у побуті і на своїй безпосередній роботі – полюванні? Це дві «різні» собаки?

– Можна сказати, що так. За собачими мірками він – пенсіонер, тому зараз на заслуженому відпочинку. Хоча і старий, та має прекрасний нюх, живе в хаті. Взимку мерзне, тому що такси – гладкошерсті. Для собаки спілкування з господарем – необхідність. Якщо її ігнорувати, такса стає буркотливою і дратівливою, аж до того, що починає псувати майно в будинку, щоб на неї звернули увагу. Дивна тварина здатна на самостійне прийняття рішень. Вона дуже розумна і віддана своєму господареві, а головне – напрочуд активна. Таксі цікаво все, що рухається, тому в іграх для неї немає меж (авт. Рубін не ламав стереотипів про котів та собак, і від бажання дременути за чорним котиком ледь не втік від свого хазяїна). Часто гуляємо з ним, агресивність до людей не проявляє, адже його цікавить виключно звір. На полюванні ж можна побачити зовсім іншого Рубіна – це зосереджений і самовідданий пес. Він без вагань іде на здобич, інколи на більшу і небезпечнішу за нього, а інколи й на декількох тваринок. За це моєму «таксюку» не раз перепадало на горіхи. Зараз на ньому вже можна побачити сивину, шкода брати на полювання...

Цікаво про такс

Такси стали «жертвами» любові до них німецького імператорського дому

Через любов німецького імператора Вільгельма II до такс (а в нього було п’ять собак цієї породи) під час Першої світової війни популярність такс у світі різко зменшилася. Їх навіть зображували в карикатурах, коли малювали образ агресивних і тупуватих представників німецької нації.

Нацисти стверджували, що навчили одну з такс розмовляти

Удар по таксами завдала і прихильність до породи діячів нацистської Німеччини. Німецькі вчені в 1930-х роках проводили спеціальні дослідження в рамках програми спецшколи для собак. У результаті вони дійшли до того, що, нібито, навчили такс говорити, читати, спілкуватися телепатично. Потрібні були десятиліття мирної повоєнного життя, щоб репутація породи відновилася.

Такса була найпершим олімпійським персонажем Маскот

«Тварина» на прізвисько Вайді була придумано в 1969 році, в якості символу Ігор 1972 року в Мюнхені. Такси відомі мужністю і атлетизмом, так що вони ідеально підходили на роль талісмана Олімпійських ігор.

Багато художники любили такс

Багато художників люблять такс. Наприклад, прихильністю до собаки цієї породи відомий Енді Уорхол, який брав собаку на інтерв’ю і давав їй можливість «відповідати» на запитання, які йому не подобалися. Коли Пікассо познайомився з таксою Девіда Дугласа Дункана (відомий американський фотожурналіст), він закохався в тварину з першого погляду. Ця любов була відображена в фотороботах Дункана. Любив такс і Девід Хокні (у нього їх було дві).

Вважається, що хот-доги були так названі на честь такс

«Історія» сосисок в тісті під назвою «хот-доги» – справа темна, але деякі дослідники переконані, що хот-доги були названі в честь такс, так як спочатку «таксами» називали довгі сосиски, які клали в булочки. Легенда свідчить, що остаточно назву «хот-дог» закріпилося за ними, коли один творець коміксів ніяк не міг правильно написати складне слово «dachshund» і скоротив її до хот-дога.

Такса стала першою клонованої собакою в Великобританії

12-річний Вінні став переможцем конкурсу (точніше, перемогла його господиня) і був клонований південнокорейськими вченими. Вони п’ять місяців дбали про щеня, а потім відправили його назад на батьківщину. Господиня стверджує, що Міні-Вінні (так звуть нову собаку) не тільки зовні є копією свого «предка», але у нього ті ж звички, що у старовини Вінні, він здоровий і немає підстав вважати, що собака не проживе довге і щасливе життя. Всі такси заслуговують такого життя!

– Розкажіть про Ваш мисливський досвід.

– Я мисливець з 1978 року, був єгерем Українського товариства мисливців та рибалок (УТМР), зараз – у штаті ТОВ «Сапсан-Семенівка». До цього в мене була також мисливська норна – ягд-тер’єр Ірма. Робота полягає в охороні мисливських угідь, підгодівлі тварин у зимовий час. Також це боротьба з браконьєрством та видача ліцензій.

– Тобто полюванням, як таким, уже не займаєтесь?

– Чому ж ні!? Кожні вихідні на полюванні, відстрілюємо лисиць, здаємо на аналізи у ветслужбу. А поки Рубін був молодший, постійно брали участь у різноманітних змаганнях і виставках. Всеукраїнські змагання проводилися часто в містах Лубни, Вінниця, Одеса, Суми. Зазвичай на конкурс привозили близько 100 собак. Наприклад, іспит по борсуку: у вольєрі площею 1 гектар дається 5 хвилин на пошук і 15 хвилин на стримування звіра (обгавкування). Після цього борсук випускається і собака має піти з ним в контакт – показано результат на диплом ІІ ступеня. Іспит по дикому кабану: забивають кабана, видаляють нутрощі, роблять кров’яний слід, по якому потрібно знайти здобич. При цьому є два кабана, мертвий і живий, тож пес повинен відрізняти їх та обгавкувати саме живого. Існують норні змагання, в ході яких експерти мають визначити, як працює собака у норі по лисиці. Якщо за 5 хвилин упорається із тим, щоб вигнати лисицю, – добре, а якщо вдасться схопити звіра – відмінно. Рубін має дипломи різних категорій, серед них: І ступеня – по лисиці, ІІ – по борсуку, ІІІ – по кабану.

– На виставках, напевно, трохи легше?..

– Так, та й в основному все закладено на генетичному рівні і залежить від батьків, тому важливо мати гарний родовід. У Рубіна він задокументований до п’ятого коліна. До речі, щоб затвердити родовід документально, потрібно брати участь у виставках та мати бойові заслуги у змаганнях. А бойові заслуги у Рубіна не лише в дипломах і медалях. Він, як справжній боєць-мисливець, має роздерті вуха від схваток, вивернуту щелепу, «дякуючи» борсуку. А скільки відкопували його... Комплексна оцінка виставляється за такими критеріями: по екстер’єру, нащадках, походженню та за робочі якості. Рубінчик має оцінку «дуже добре» в екстер’єрному ранзі, тобто зовнішньому вигляду – висота холки, щепець тощо.

– Який характер Вашого домашнього улюбленця?

– Опис характеру такси можна звести до трьох слів: розум, товариськість і допитливість. Про таких песиків говорять, що вони справжні сангвініки, їм цікаво все, що оточує їх, частково це пов’язано з мисливськими навичками, адже вони повинні знати, що на землі, під землею, за деревом. Так, якщо до вас прийдуть гості, то вони будуть першими, хто дізнається про це. Ще однією характеристикою від мисливських інстинктів успадкували ці собаки – голосний гавкіт. Якщо до вас спробують залізти в будинок, то такси запросто можуть злякати зловмисника своїм гавканням, адже у них воно на рівні з грізними великими псами. Якщо відійти від мисливських характеристик, у породи «такса» характер добрий, товариський, вони люблять дітей та тварин, але нарівні з цим, ці собачки можуть бути задиристими і ревнивими. З господарем собаки ведуть себе спокійно, відчувають характер і розуміють бажання, але, не дивлячись на це, вони погано піддаються дресируванню через уроджену гордість і почуття гідності. Та й я цього від свого Рубіна не вимагав!

– А чому саме Рубін?

– Важко сказати... Можливо, через його рудий окрас. Спочатку назвав, а потім подивився, що за паспортом йому треба було дати кличку на букву «А». Тож, що цікаво, повне його ім’я – Ас-Рубін.

– Я дякую Вам за цікаву розповідь про Вашу з Рубіном незвичайну дружбу. Хай же вона ще довго радує вас обох!

Як бачимо, поняття цінностей для кожного різне. Але, коли при Олегу Олександровичу Іващенку говорять: «Рубін», то перше спадає йому на думку  не просто коштовний червоний мінерал, а найдорожчий у світі друг!

Михайло ПОГРІБНИЙ

Недостатньо прав для коментування :(
Будь ласка, зареєструйтеся на сайті!

Коментарі  

0 # Україночка) 03.12.2019, 10:47
Цікавий матеріал :-) Завжди приємно читати про щось позитивне ;-)
0 # Чорний кіт 03.12.2019, 11:29
Я б ніколи і не подумав, що у нас в Семенівці є собаки, що брали участь в виставках. Хоч я до них і повністю байдужий, але це заслуговує поваги. Молодці.
0 # белка 03.12.2019, 14:35
як ти можеш бути байдужий? Ти ж кіт )* )*
0 # Чорний кіт 04.12.2019, 08:42
От тому і байдужий :lol:
0 # Роза 04.12.2019, 19:23
Ніби все й добре: любов до тварин, але здається мені, що семенівському грінпісу тут не все сподобається)))))))
0 # Romashka 05.12.2019, 16:51
Зазвичай коли тварини убивають тварин, це нікого не хвилює. "Щось не подобається" - коли убивати починають люди. Так що як мінімум Рубін під удар не потрапить

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка