b_385_225_16777215_00_images_news_2022_abroz.jpg

Наприкінці липня починається цвітіння амброзії – бур’янистої рослини, пилок якої є одним із найнебезпечніших аероалергенів в Україні.

Амброзія дуже невибаглива, вона чудово почувається на будь-якому ґрунті та повністю викоренити неможливо. Пилок амброзії дуже дрібний і може розноситися вітром на багато кілометрів від рослини, завдаючи проблем величезній кількості людей із алергією на нього. Триває цвітіння амброзії в серпні та вересні, а іноді – ще й в жовтні.

Алергія на пилок амброзії дуже поширена, адже цей алерген є вельми агресивним: його тривалий вплив може призвести до сенсибілізації у людини, раніше не схильної до алергічних реакцій. Для тих, хто страждає на поліноз – алергію на пилок амброзії – це справжнє лихо. А таких, за статистичними даними, в Україні вже близько 20%, і з кожним роком ця цифра збільшується у середньому на 5%. Алергія на амброзію може з’явитися у будь-якому віці – і в 10, і в 50 років, навіть якщо за все життя людина не знала жодної з алергій і ніколи не була алергіком.

Алергічні реакції на пилок амброзії настільки сильні, що декому доводиться кудись їхати чи впродовж тривалого часу приймати антигістамінні препарати, які далеко не завжди здатні зняти симптоми. Особливо небезпечна алергія на амброзію для дітей, оскільки вона може призвести до летального результату. Пилок амброзії подразнює слизову оболонку й утруднює дихання. Виникає алергічна реакція при концентрації 25 зерняток пилку амброзії на 1 кв. м атмосфери, при тому, що одна доросла рослина може дати кілька мільйонів таких частинок, а при сильному вітрі вони долають величезні відстані.

Потужний алергенний вплив пилку амброзії може бути пов’язаний із дією ферменту ендопопетидази, що міститься в ньому. Фермент може інактивувати регуляторні пептиди в процесі розвитку алергічної реакції. Також посиленню клінічних симптомів алергії на амброзію може сприяти активація компліменту, яку викликає алерген.

Сенсибілізація до амброзії може спричиняти перехресні реакції на інші алергени, як пилкові (полин та інші бур’янисті трави), так і харчові (горіхи, насіння соняшнику, халва, мед, соняшникова олія, дині, кавуни).

Прояви алергії на амброзію:

 • сильний нежить,
 • закладеність носу,
 • почервоніння очей,
 • свербіння в очах,
 • сльозотечіння,
 • першіння в горлі,
 • сухий кашель,
 • свербіння шкіри.

При тривалому впливі алергенів амброзії у чутливої особи можуть розвиватися:

 • частий головний біль, напади мігрені,
 • дратівливість, погіршення сну та психоемоційного стану, депресія,
 • втрата смакових та нюхових відчуттів,
 • закладеність вух,
 • розвиток бронхіальної астми.

Що робити?

Якщо ви підозрюєте в себе або у своєї дитини алергічну реакцію на будь-який алерген, в тому числі, пилок амброзії, обов’язково проконсультуйтеся із лікарем. Для полегшення симптомів алергії лікар призначить антигістамінні або інші протиалергічні препарати. Окрім засобів для прийому внутрішньо, можуть бути рекомендовані і місцеві ліки – для усунення алергічного запалення в носі та очах.

Профілактика алергії на амброзію

Завдання номер один при алергії на амброзію – уникнення або мінімізація контакту з алергеном. Для цього потрібно:

 • слідкувати за календарем цвітіння рослин-алергенів (наприклад, на сайті https://www.polleninfo.org/UA/ua.html) та у дні посиленого пилкування не відчиняти вікна та зменшити час перебування на вулиці. Найбільш активно пилок виділяється з 5 по 9 годину ранку, тому в цей час краще не виходити.

Якщо хочеться погуляти вулицями – доведеться полюбити прогулянки під дощем. Дощ прибиває пилок до землі, тож у таку погоду алергіки можуть трохи перепочити від неприємних (дуже м’яко сказано) симптомів. Найгірша ж погода при цвітінні амброзії – суха й вітряна. У такі дні, за можливості, краще взагалі не виходити з дому.

 • часто робити вдома вологе прибирання,
 • у період цвітіння рослини-алергену після перебування на вулиці треба перевдягнутися, прийняти душ, помити голову. Вуличний одяг бажано попрати та висушити у приміщенні, щоб на нього не осідав пилок.
 • дотримуватися дієти у період загострення алергії – не їсти кавунів, динь, меду, цукерок, шоколаду, цукру, жирного та копченого м’яса, не вживати алкоголю, не палити та ін. Але це все індивідуально. Відмовтеся від названих продуктів на деякий час, а потім, поступово, один за одним починайте їх вводити у свій раціон і прислухайтеся до реакцій організму. Тоді й зрозумієте, що вам на користь, а що може нашкодити.

Увага! Самостійний прийом антигістамінних засобів може розглядатися лише як перша допомога при симптомах алергічного риніту або кон’юнктивіту. Зверніться до лікаря для уточнення діагнозу та призначення подальшого адекватного лікування.

Будьте здорові!

Тамара КОБА, старший фельдшер Семенівської підстанції екстреної медичної допомоги

Недостатньо прав для коментування :(
Будь ласка, зареєструйтеся на сайті!

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка