b_385_225_16777215_00_images_news_2020_04_magnol.jpg

Важко серед деревних рослин знайти таку, яка позмагалася б за красою цвітіння з магнолією. Її квітування викликає у людини здивування і захоплення. Вона ніби зачаровує своєю красою. У Криворудському дендропарку зростає магнолія Кобус. Сьогодні як і Криворудський дендропарк святкує своє 60-річчя.

Це найперша магнолія, посаджена у Полтавській області. Цей факт підтверджений головою Полтавського відділення Українського ботанічного товариства В. М. Самородовим. Віктор Миколайович вважає це справжнім дивом.

Засновник і розбудовник Криворудського дендропарку С. М. Лопата побував у свій час у Микитському ботанічному саду. Побачив багато цікавих дерев, але найбільше запала в душу йому магнолія. Він не міг знайти саджанця і вирішив виростити красуню магнолію із насіння.

Чому саме магнолію Кобус? Це найбільш морозостійкий вид. Він може рости навіть у Прибалтиці. Саме звідти надіслали Сергію Марковичу у капсулі 5 насінин магнолії. Як він зміг виростити саджанець, а потім і саму магнолію лишається загадкою. Ботаніки стверджують, що дозріле насіння магнолії слід зразу висівати або закладати на стратифікацію. Сухе насіння магнолії дає лише 5% схожості. Як би там не було, а магнолія зростала і у 1978 році на гілочках з’явилися перші квіткові бруньки.

Була пізня осінь. Сергій Маркович хвилювався: «Чому так рано? Чи не померзнуть?» Лише у квітні на ще зовсім голих гілках з’явилися запашні білі квіти. Дерево у цей час має надзвичайно чудернацький вигляд. Ніби хтось навмисно навішав цих квітів. Сергій Маркович радів своїй перемозі.

Вже давно у інший світ відійшов її господар, а магнолія росте. У листопаді закладає квітконоси, заставляє нас хвилюватися, але ніколи не мерзне. Сергій Маркович народився 22 квітня. Це день Землі і слов’янського бога Леля. Вона завжди квітує у цей день. Або тільки починає квітувати, або відцвітає. Так магнолія шанує Сергія Марковича. Кожного року квітів то більше, то менше. Особливо гарно квітувала у 2010 році на своє 50-річчя. Насіння дозріває не часто. Із насіння 2010 року члени ТО «Друзі природи» виростили саджанець і посадили біля магнолії. Росте повільно.

Ростуть у парку і інші види магнолій – Суланжа ( із ДП «Олександрія») і обернено яйцевидна ( із НДП «Софіївка»).

Квітка магнолії на емблемі Криворудського дендропарку. Навіть футбольна команда мала назву «Магнолія». Вона є символом Всеукраїнського екофестивалю «Лель». Перший фестиваль відбувся у парку під її цвітіння. Цього року зацвіла магнолія рано. Сильні вітри потріпали її віти і пошкодили квіти. Вона не здається і намагається приховати для відвідувачів хоч деякі квіточки. Ця красуня із давнини. Палеонтологи стверджують, що вона зростала 140 млн. років тому. Дослідники виявили її рештки 20-95 млн. років тому. Квіти магнолії пристосовані до запилювання жуками. Це свідчить про те, що вони давніші за бджіл.

Сімейство магнолій налічує 210 видів. Назва її існує з 1703 року на честь французького ботаніка П’єра Маньола. Спочатку це була «Маньолія», а потім «Магнолія».

Шановні відвідувачі, шанувальники магнолії потерпіть до наступного року, або зайдіть у Фейсбук на сторінку П. М. Бабарики Можете помилуватися світлинами.

Валентина БАБАРИКА

Недостатньо прав для коментування :(
Будь ласка, зареєструйтеся на сайті!

Коментарі  

+4 # Чорний кіт 21.04.2020, 13:18
Постійно слідкую за сторінкою Павла Бабарики у фейсбуці. Видно, що він любить свою роботу, постійно нові фото додає.
+1 # белка 22.04.2020, 11:25
Робіть віртуальні подорожі

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка