b_385_225_16777215_00_images_news_2017_rybalka_-dnpk-pri-poltavs-kij-oda.jpg

1 листопада заступник голови Полтавської ОДА Роман Товстий та фахівці Держпродспоживслужби, поліції, лісового та мисливського господарств провели засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії.

Приводом для проведення засідання стала потреба проведення протиепізоотичних заходів у зв’язку з поширенням африканської чуми свиней в області. Посадовці побоюються, що така кількість випадків виявлення вірусу у тварин може стати причиною заборони експорту продукції з області.

Із початку року в регіоні АЧС зафіксували в 21 населеному пункті, в двох з них продовжується карантин. В останніх двох випадках вірус був виявлений в дикій фауні.

– Враховуючи те, що кабан постійно мігрує, ми повинні максимально унеможливити переміщення з цих територій дикого звіра. Це питання є дуже актуальним і болючим. Можливо, наші рішення викличуть резонанс у суспільстві напередодні відкриття сезону полювання, але, вважаю, що ми повинні бути жорсткими і мати єдину позицію, – наголосив Роман Товстий.

Полтавщина – «лідер» в країні по кількості випадків АЧС

Ситуація в регіоні надзвичайно складна, зазначає Геннадій Пікуль, начальник Держпродспоживслужби у Полтавській області, адже в Україні з початку року зафіксували 129 випадків АЧС, з них 21 на території Полтавщини:

– На сьогоднішній момент 19 випадків АЧС, а це приватні господарства та домогосподарства, оздоровлені. Лишається два неблагополучних пункти в дикій фауні. Ситуація вже традиційна для осені. Якщо ми зараз не зробимо відповідних заходів, матимемо погіршення ситуації. Зараз мисливці пішли в ліс, то цілком можливо, що АЧС повернеться до домашніх господарств. Глобинський, Семенівський та Оржицький райони достатньо насичені свинопоголів’ям, як в домоволодіннях так і в громадському секторі.

Наразі тривають протиепізоотичні заходи щодо АЧС в селі Варварівка Карлівського району, де на території мисливського господарства КРГО «Докучаєвський мисливець» виявили вірус АЧС в померлого кабана та в селі Онишки Оржицького району, на території національного природного парку «Нижньосульський».

АЧС завдає мільйонних збитків державі і громадам

Лише за 10 місяців цього року з місцевих бюджетів відшкодували понад мільйон гривень компенсації населенню за знищення поголів’я свиней.

Щодо фермерського господарства в Оржицькому районі «Плехів-Агро», де АЧС було виявлено 1 вересня і карантин тривав до 10 жовтня, там утримувалося 5125 голів свиней, їх всіх вилучили, піддали евтаназії та спалили. Загальна вага поголів’я – 316 тонн. Прямі збитки по даному господарстві складають понад 20 мільйонів гривень.

Підприємство зараз готує документацію на отримання компенсації.

Стримати АЧС можна лише шляхом депопуляції

На засіданні озвучили інформацію, що мисливські господарства не вказують реальну кількість поголів’я дикого кабана на підпорядкованій їм території. При цьому, мисливці запрошують ліцензії на полювання, не зважаючи на те, що згідно з офіційною інформацією, дикого кабана в районі немає. Зокрема, Геннадій Пікуль навів реальний приклад, коли таксація, надана мисливцями, не відповідає дійсності:

– Ситуація неоднозначна в тому плані, що АЧС поширюється в дикій фауні. І є питання до невідповідності дій мисливських господарств. Якщо брати, наприклад, Карлівку, то вказали, що кабанів там немає. Проте маємо випадок гибелі кабана через АЧС і відстріляних 9 голів. А скільки їх ще ховається в кукурудзі? Беремо «Нижньосульський парк, там карантин триває з 25 жовтня. За два місяці до цього нам говорили, що там диких кабанів немає. А був знайдений муміфікований труп тварини, якому більше ніж два місяці. І дослідження підтвердили вірус АЧС.

Начальник Держпродспоживслужби Полтавщини запропонував на розгляд комісії єдиний шлях вирішення цієї проблеми – депопуляція дикого кабана на території трьох районів області: Глобинського, Семенівського та Оржицького. Цю пропозицію підтримали інші члени комісії.

Крім того, на території цих районів буде заборонене полювання з використанням мисливських собак та будуть відкликані, вже видані, ліцензії мисливцям.

Також Пікуль зазначив, що треба перевіряти на АЧС кожного вбитого мисливцями кабана, навіть поза межами цих трьох районів.

Ситуація в Україні та світі

Загалом в Україні ситуація також не втішна. І якщо в 2012 році в країні стався лише один випадок АЧС, в 2014 році – 16 випадків, в 2015 – 40, в 2016 році – 91 і за дев’ять місяців 2017 року в країні виявили понад сотню випадків. В цьому році АЧС фіксували практично в усіх областях країни, за виключенням Сумської, Житомирської та Львівської областей.

Згідно з прогнозами продовольчої сільськогосподарської організації ООН ФАО, збитки державного бюджету України через спалах вірусу АЧС в 2017 році може скласти 1,5 мільярди гривень. Якщо існуюча тенденція поширення АЧС збережеться, то Україна до 2020 року втратить1,3 мільйони свиней і 4 мільярди гривень.

Наразі на території Полтавської області зареєстровано 123 господарства, де утримується 257 тисяч свиней. Крім того, є підсобні господарства, які не зареєстровані, а отже, там складно дотриматися всіх вимог.

АЧС це проблема не лише України, а й усієї Європи. Зокрема, Іспанія боролася з поширенням хвороби протягом 30 років. У Кубі вдалося повністю ліквідувати АЧС лише після повного знищення поголів’я на острові.

Додамо, за 100 років існування африканської чуми вченим так і не вдалося винайти методи профілактики та лікування. Ускладнюється ситуація ще й тим, що вірус постійно мутує, тож виявити його без спеціальної експертизи вкрай важко. Лікування хворих на африканську чуму свиней заборонене, хворі та підозрілі до захворювання тварини підлягають знищенню.

Марина ЛЕВЧУК

Недостатньо прав для коментування :(
Будь ласка, зареєструйтеся на сайті!

Коментарі  

# Влад 03.11.2017, 20:35
Є питання до невідповідності дій мисливських господарств.Давно доведено ,що робити ставку на розведення диких свиней у мисливських господарствах це крок у нікуди.Думайте хлопці ,думайте.Воно до цього ішло. :-*

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка