okun.jpg

Річковий окунь риба роду окунів, широко розповсюдженний в ріках Європи та Північної Азії. Вид відноситься до хижих риб: в раціоні дорослої особини значну долю складають прісноводні риби. Його можна зустріти в річках, озерах, ставках, водосховищах, а також в опріснених ділянках моря. Нерест проходить ранною весною, самка окуня відкладає ікринки в формі довгої (до 1 метра) стрічки. Окунь - популярний об′єкт любительської риболовлі, в окремих водоймах має важливе промислове значення.

Перший науковий опис окуня зробив в 1730 роки шведський іхтіолог Петер Артеді, який описав основні морфологічні признаки виду на основі вивчення окунів із озер Швеції. Він описав зовнішні признаки річкового окуня, виявив число променів в плавниках, ребер та хребців.

Для річкового окуня характерна внутрішньовидова мінливість морфологічних признаків в залежності від екологічних умов. Довжина окуня як правило не перевищує 50 см, а маса 2 кілограми, хоча деякі особини можуть виростати до значно більших розмірів. Середній розмір окуня становить 15-20 сантиметрів. Тіло окуня зжате з боків та покрите дрібною щільною лускою. Тіло окуня має жовтувато-зеленувате забарвленя з чорними поперечними полосами на боках, яких може бути від 5 до 9, черево біле. У окуня 2 спинних плавники розміщених близько один до одного, причому перший спинний плавник вищий і довший другого. Перший спинний плавник починається над основою грудних плавників або трішки перед ними. На кінці першого спинного плавника міститься чорна пляма, що являється розпізнавальною ознакою виду. Грудні плавники трішки коротші черевних. Перший спинний плавник сірого кольору, другий зеленувато-жовтого, анальний і грудні планики жовті (інколи червоні), черевні світлі з яскраво-червоною обвідкою. Хвостовий плавник темного кольору біля основи та червоного по бокам і на кінцях. В першому спинному плавнику від 12 до 16 колючих променів, в другому 12-17 м′яких, в анальному 7-11 променів. 

У окуня тупе рило, присутній невеликий горб за головою. Верхня щелепа зазвичай закінчується на вертикалі середини ока. Райдужна оболонка ока має жовтий колір. Зяброва кістка зверху покрита лускою, на ній розміщений шип (інколи подвійний). У окуня є щетинкоподібні зуби розміщені рядами на щелепах та піднебінних кістках. Зяброві перетинки не зрослі між собою. В бічній лінії окуня нараховується від 53 до 77 лусок. 

Літом окунь тримається у зарослих водяною рослинністю заводях та заплавах. В цей час він утворює стаї до 10 штук, тільки у молодих особин стаї можуть досягати чисельності 100 штук. Полюбляє знаходитися біля підводних камінців, корчів. Окунь - денно-вечірній хижак, що полює в світлий час доби з найбільшою активністю на межі дня і ночі. В ночі активність окуня значно знижується. Температура - це основний фактор, що впливає на активність і ріст окуня. Осінню окуні збираються у вликі стаї чисельність яких у великих водоймах становить тисячі і більше особин, що мігрують у більш глибокі і відкриті місця. 

Нерест в окунів проходить один раз на рік приблизно в один і той самий час. Основний фактор, що визначає нерест є температура води. Плодючість становить 12-300 тисяч ікринок. Мальки живляться зоопланктоном, по мірі росту переходять на живлення донними організмами, а подорослішав починають охотитись на молодь риб (переважно коропових та окуневих). 

Окунь являється популярним об′єктом любительської риболовлі. Він менше інших риб боїться шуму, відзначається жадністю та сміливістю. Ловлять окуня поплавочною вудкою, донною, спінінгом, дорожкою, нахлистом, кружками. Риба ловиться цілий рік. Займає важливе значення у зимній рибалці. Зимою ловиться на мормишку та блешню. Найкраще ловиться зразу після утворення льодового покриву, а потім перед нерестом. В інші пори року наживкою для окуня можуть бути черв′яки, личинки комах, п′явки, живі та мертві рибки. На блешню окунь ловиться гірше ніж на природні наживки.

Джерело: http://priroda.herobo.com/

Недостатньо прав для коментування :(
Будь ласка, зареєструйтеся на сайті!

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка