b_385_225_16777215_00_images_news_2018_06_2628.jpg

Вони йшли в бій не ради слави, а ради життя на нашій українській землі.

22 червня – скорботний день, 77-і роковини початку Великої Вітчизняної війни.

Похмурого літнього дня 1941р. війська фашистської Німеччини віроломно, без оголошення війни, порушили кордон Радянського Союзу і почали захват його території. Тому наша Червона Армія була змушена вести тяжкі оборонні бої. Незважаючи на мужність і героїзм радянських бійців і офіцерів, вони були змушені відступати вглиб країни, терпіли тяжкі поразки, але не здавались живими ненависному ворогу. Наше мирне населення не сиділо, склавши натруджені руки. З перших днів війни мешканці тоді Оболонського (тепер Семенівського) району, присульської зони, переважно сіл Горошиного, Худоліївки, Миронів, Погребняків, Іванівки та мого рідного села Дем’янівки, хоч і тяжко було, але мужньо працювали на спорудженні оборонних укріплень біля річок Дніпро і Сула.

Незважаючи на голод і холод, щоденно виходило до 12-и тисяч копачів (в основному старики, жінки та підлітки), де, не дивлячись на вік, працювали по 12-14 годин на добу. Майже всі працездатні чоловіки, хто міг у руках держати зброю, пішли на фронт (до 10-и тисяч), у тім числі з мого рідного с. Дем’янівки близько 500 чоловік, залишивши жнивне поле, ферму, колгоспні будівлі, щоб стати воїнами, захистити здобутки своєї праці, право на покращення в майбутньому людського життя… Та, на превеликий жаль, половина з них не повернулась до рідної оселі, а деякі повернулись раненими, інвалідами війни. Це Наум Волошин, Федот Харченко, Іван Кірьян, Іван Вовака, Іван Шевченко, Олексій Янчій та інші. Там же, на полі бою з ворогом, полягли і мої рідні чотири дядька та два двоюрідні брати. Хай їм буде земля пухом і царство небесне. І так майже в кожній родині…

Трагічною сторінкою в літописі нашого Семенівського району, як і всієї Полтавщини, в тім числі і мого рідного села Дем’янівки,звідки я родом, була фашистсько-німецька окупація, яка тривала з 14 вересня 1941 року по 24 вересня 1943 року. Рідна земля була накрита чорним фашистським кованим чоботом… Установлений фашистами «новий порядок» підтримувався силою зброї, насильства і розбою поліції, сформованої з добровольців та кримінальних злочинців. Від рук фашистів, не без допомоги місцевих зрадників, були розстріляні мешканці села К. І. Нетеса, Г. І. Попельнух, Олексій Нетеса, М. Р. Надточій, Андрій Тимченко (мій однокласник), а його двоюрідному брату Миколі Тимченку чудом удалося вижити.

У пам’яті невільно спливає той час, коли наша багатодітна сім’я, разом із багатьма такими ж односельцями, опинилась у лапах голоду і холоду. Німецькі загарбники тоді скрізь, по всіх закутках і горищах, нишпорили по домівках. Прямо на вулицях їли мед, шоколад та запашний хліб. А нам, дітлахам, від того ще дужче хотілось їсти, бо такого хліба у нас тоді не було. Наша мама пекла нам іноді якість балабушки, чорні  та гіркі, із суміші лободи, висівок та гнилої картоплі, яку потайки від німецьких окупантів збирали на колгоспних кагатах. Усюди було тільки й чути вигуки «хальт», лайку німецьких солдат, чужу мову. А згодом із зрадниками-поліцаями фашисти забирали в селян свиней, корів, курей та іншу живність. Із сумом пригадую ті часи, коли фашисти забирали у нас телицю Зірку. По дорозі до автомашини один із фріців поплескував її по ситих боках, посміхаючись на увесь звірячий рот, промовляючи: «Карош будет катлет». Та наша Зірка, мабуть, відчула неладне, враз різко крутнулась і вмить вирвалась із рук фашиста, метнулась у сторону, перескочила через чужий паркан і городами побігла за село, на літнє пасовище солоних озер. Але, на жаль, вона не вбереглась від смерті, вранці наступного дня разом з іншою худобою односельців з автомата була убита.

Великою трагедією було перебування військовополонених на території нашого району. У робочих таборах, створених на Веселоподільському цукрозаводі та в  селі Чапаєвка, Устимівської сільради, де за період окупації загинуло до 300 червоноармійців та місцевих жителів.

На жаль, не тільки з кожним роком, а з кожним днем живих свідків страшної війни залишається все менше і менше. Хочеться згадати земляків-односельців: Г. З. Фролова, В. С. Приймак, Г. С. Майстренко, О. І. Покас, П. А. Кірьян, М. С. Стадник, І. В. Майстренко, П. Л. Остапенко та Г. Г. Остапенко й інших, «дітей війни»: В. М. Попельнух, І. С. Приймак, О. І. Нетеса, М. Г. Нетеса,  М. Є. Габайко, Г. Г. Ясенко, О. С. Приймак та інші. Здоров’я їм бажаю.

Для всіх нас пам’ять про війну залишиться ще надовго, як зразок тяжкої праці, сили духу на благо своєї рідної Батьківщини, її народу, а також тих, хто віддав своє життя за Вітчизну. Світла пам’ять загиблим у боях за визволення рідної землі від фашистських окупантів.

На обелісках імена, за ними даль безкрая.
В безсмертній юності вони ішли в бій і перемагали!

Іван Васильович МАЙСТРЕНКО, учасник Великої Вітчизняної війни,
ветеран Держспецтрансслужби України, м. Харків

Недостатньо прав для коментування :(
Будь ласка, зареєструйтеся на сайті!

Коментарі  

# Oleg 22.06.2018, 10:55
В цей день 22 червня 2018 року день памяті і скорботи, схилимо свої голови біля братських могил,помянем загиблих у цій жорстокій війні,віддамо шану живим ветеранам.
# Oleg 22.06.2018, 11:05
Сьогодні біля братської могили було покладено квіти загиблим воїнам у ВВВ
Мене сьогодні вразила організація цього державного заходу.Ніде я не побачив приспущеного державного прапора з чорною стрічкою,ніхто з державних службовців не обмовився і словом біля братської могили,навіть автомобільний рух не перекрили .Мені просто соромно що я живу в одному селищі з перевертнями які забули тих хто в перші дні війни закрив нашу Батьківщину своїми грудьми.
# Конунг 22.06.2018, 20:34
Шановний Олеже!А тебе не вражає пряма трансляція випускного вечора Семенівського нвк №2 з білого дому.А тобі соромно .що ти живеш з перевертнями...Та люди хоч шану віддали загиблим у цій війні у День скорботи!
# Oleg 22.06.2018, 21:37
Конунг.ти хоча б у цей день гадості не писав,вони галочку поставили ,а не шану выддали.Хто хоч згадав що є ще памятник Сухині.Невже не можна було нормально організувать,зробить обяву,перекрить рух транспорту,поставить державний прапір.У нормальних людей такі заходи починаються о 10 ранку.Я теж думав що на 10 годин,але случайно оказався якраз вчасно.,
У когось ума хватило на першому моєму посту поставить 2 мінуси.Правда я і не сумнівався в цьому.
# Oleg 22.06.2018, 21:39
Ви б ще у цей день танці організували,циніки.
# Oleg 22.06.2018, 21:42
Можна ж було і випускникам вийти у цей день до братської могили і віддати шану своїм прапрадідам які поклали свої голови щоб цей випускний відбувся.
# Oleg 22.06.2018, 21:52
Сьогодні день памяті і скорботи і любі празднування в цей день це кощунсво.
# Oleg 22.06.2018, 21:53
Я тільки зараз узнав про випускний.
# Микита 11.07.2018, 16:59
сечас опасно про войну розказывать
в нас пытаюца выбить из голов слова победа великая отечественая война
особено молодеж зомбирують
# Українець 22.06.2018, 22:19
Цинізм Олег полягае в тому що Семенівка тепер не райоп а ОПГ ВИБАЧ ОТГ.То ж день памяті організовувати повинна людина у якої ти перед сесіею отг отримував грязьні тому що крадені у пенсіонерів і з яких ти не сплачуеш податків щоб гудити усе.Але знову брешеш без хазяйки тепер празника не проведеш так що не вводь людей в оману.
# Українець 22.06.2018, 22:22
Життя іде вперед і випускний це нормально але те що організатори могли з дітьми покласти квіти і вшанувати тих хто погиб і тйи війні і не зробили цього хоча вони нашого покоління і памятають усе то це на мій погляд дуже погано.
# Oleg 22.06.2018, 23:34
Українець,з тобою теж би нічого не сталось як би і ти прийшов і поклав квіти до братської могили і памятника І.А.Сухині.22 червня 2018 року день памяті і скорботи.І ти знаєш випускний перед війною був 21 червня,а 22 багатьох з випускників вже не було в живих.В такий день любі розважальні заходи це кощунство.Якщо це гуляння організувала організувала голова ОТГ то це її ганьба.Я тепер розумію чому біля братської могили не було операторів і мікрофона.
# Українець 22.06.2018, 22:28
Олег те що ти після виплати зп. що задержали строчиш як з кулемета похвально але таки скажи що я обманюю що ти був отримував получав задачу що писати про кого що знімати перед сесіею десь з 8.37 по 9.11 я тут час трохи змінив щоб ти мене міг брехуном назвати.Правдолюб за 9000.9 грв. в місяць ти наш ;-)
# Oleg 22.06.2018, 23:47
Українець,ні я тебе брехуном у данному випадку називать не буду.Мені просто потрібна була технічна документація на заводський дитячий садок.Ну а на рахунок зарплати це вже наговір.Мені ви одинакові,що ти ,що голова ОТГ.
І послухай не треба на цій сторінці писать всякі гадості.Переходь на сусідню тему і там можеш лить лайна скільки твоя душа побажає.
# Українець 23.06.2018, 00:07
Олег я на заводі відновив памятник невідомому солдату і вже 3 роки доглядаю і з Лукаським відновили могилу розстріляних евреїв тепер там діти з 2 школи доглядають. Так що як на когось грязь лить ти б трохи розпитував.А то брешиш і брешиш так брехуном і запомнять тебе воно тобі нужно.
# Українець 23.06.2018, 00:13
Олег по садіку що я тобі скажу.Були 2 чи 3 моменти коли давали кошти і його можна було відновить.Але тоді страдав чийсь бізнес.Помниш Ільфа і Петрова бабдом то і тут так 20 років це ларек для 8 охоронців які нічого не охороняють на хорошій зарплаті ти ж ходиш по документи заразом і це уточни.А для тебе ми однакові але займаться бізнесом на службі це трохи не туди.

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка