b_385_225_16777215_00_images_news_2018_11_1112018_2.jpg

Поразка Австро-Угорщини в Першій світовій війні сприяла посиленню національно-визвольного руху у Західній Україні, яка прагнула до незалежності й власної державності.

18 жовтня 1918 року – у Львові українські політичні діячі Східної Галичини й Буковини створили Українську Національну Раду, яка заявила про прагнення об'єднати всі західноукраїнські землі в єдину державу.

1 листопада 1918 року – українські військові частини під командуванням Д. Вітовського взяли під свій контроль Львів та інші міста Галичини.

11 листопада 1918 року – Українська національна Рада призначила уряд – Державний секретаріат, який очолив К. Левицький.

13 листопада 1918 року – Українська національна Рада проголосила створення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), президентом якої став Є. Петрушевич.

1112018_1.jpgЄвген Омелянович Петрушевич (1863-1940 рр.) – український громадсько-політичний діяч, президент Західноукраїнської Народної республіки. Народився у м.Буську на Львівщині у сім’ї священика. Навчався в Академічній гімназії у Львові. Закінчив юридичний факультет Львівського університету, доктор права.

У 1907 р. обраний послом до австрійського парламенту і залишався ним аж до розвалу імперії. Широкій громадськості був відомий як прихильник рішучої боротьби за права українського народу. Під час Першої світової війни очолював українську парламентську репрезентацію (представництво), яка заперечувала проти передачі західноукраїнських земель під польську владу.

У 1918 р. обраний президентом Західноукраїнської Народної республіки. Як президент зумів залучити до державного будівництва представників різних політичних партій та рухів. Завдяки виваженій політиці, його уряду вдалося уникнути соціальних конфліктів. Після злуки УНР і ЗУНР став членом Директорії УНР, але мав серйозні розходження з С.Петлюрою у поглядах на взаємовідносини УНР з Польщею.

По завершенню визвольних змагань та окупації західноукраїнських земель Польщею покинув Україну і став політичним емігрантом. Помер у Берліні, де й похований.

Лілія ЯРОВА,
директор районного краєзнавчого музею

Недостатньо прав для коментування :(
Будь ласка, зареєструйтеся на сайті!

Коментарі  

-1 # святослав 02.11.2018, 19:41
Така ,,маса,, відгуків ,,української,, Семенівщини з нагоди цієї знаменної історичної події для Соборної і Єдиної України , що просто в захваті від їхньої ,,гідності, самоповаги,і гордості,,за СВОЮ країну!Так дивись і вулиці,замість ,,очеретяних та забур'янених,,почнуть називати іменами УКРАЇНСЬКИХ Героїв,а то ще й пам'ятний знак спроможуться встановити?!Ні?!Не на часі?!Ще забагато,,совків,,і колаборантів?! Та ні ! Вже зовсім не довго ! Слава Єдиній Україні !
0 # Роза 02.11.2018, 20:29
А зараз Польщі не доводиться нічого й робити!!!!! Самі здалися в рабство!!!!!!!!!!

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка