Прополіс, або бджолиний клей, має смолисту основу й характерний запах. До зібраних із бруньок тополі, вільхи, берези смол та бальзамів бджоли додають смолисті залишки від перетравлення пилку, віск, виділення верхньощелепних залоз.
Прополіс широко застосовують у медицині. Його питома вага 1,113-1,136, тому він тоне у воді. Температура топлення – 80-100°С.
Хімічний склад прополісу залежить від таких факторів, як місце і час збирання, якість принесених речовин, вид пилку, що переробляються бджолами, тощо. До складу прополісу входять органічні кислоти (фосфор, кальцій, цинк, селен, алюміній, кремній, залізо і мідь), бальзами, ефірні масла, ароматичні альдегіди, віск, квітковий пилок, зольні елементи, вітаміни (А, Е, групи В) та всі необхідні для життя людини амінокислоти, флавоноїди та ін. У прополісі міститься 50-55 % смол і бальзамів, 20-25% бджолиного воску, близько 15% ефірних олій, які мають анестезуючу і протигрибкову дію, до 5% квіткового пилку.
Лікувальні властивості: настоянка прополісу на спирту надає ранозагоювальну, антимікробну, протизапальну, антивірусну, протигрибкову, антибактеріальну дію, володіє антисептичними й імуностимулюючими властивостями.
Настоянка прополісу на спирту – застосування:
- стоматологічні захворювання;
- грибкові запалення;
- нагноєння і абсцеси;
- простудні захворювання;
- пошкодження слизових оболонок;
- порушення роботи органів травлення;
- ендокринні захворювання;
- запальні захворювання органів слуху і зору;
- порушення кровообігу;
- хронічні та набуті захворювання внутрішніх органів.
Протипоказанням до використання – може служити алергічна реакція на продукт.
Спосіб застосування та дози
Спиртова настоянка прополісу використовується як усередину, так і зовнішньо (у вигляді полоскань, примочок, інгаляцій). Усередину: 20-60 крапель розчину розбавити в невеликій кількості молока або питної води, вживати до трьох разів на день за півгодини до їди.
Загоєння ран і травм: змочити серветку розчином і прикладати до хворого місця один раз у день. При отиті змочений у розчині тампон вводять у вухо 2-3 рази на день на одну-дві хвилини або за допомогою піпетки 2-3 рази на день по одній-дві краплі закапують усередину вушної раковини.
При хронічній формі гаймориту слід промивати носову порожнину спиртовою настоянкою, змішаною з розчином хлористого натрію відповідно 1/10. При тонзиліті і фарингіті: розчином, розведеним із водою, змащують запалені мигдалини або використовують настоянку для інгаляцій, додавши засіб у воду (1/20).
При карієсі зубів та пародонтозі ефективні полоскання: на склянку кип’яченої води додають 20 крапель 20%-го спиртового екстракту прополісу. Ротову порожнину прополіскують 2 рази на день протягом 1-2 місяців.
При гастриті та коліті: приймають 20%-й спиртовий розчин екстракту прополісу по 30 крапель на склянку теплої води 3 рази на день за годину до їжі протягом 20 днів. Після 10-12-денної перерви при потребі курс повторюють. Дотримуються відповідної дієти.
Бажаю здоров’я.
Леонід ВЕРЕД, головний технолог
промислової пасіки ПСП «Дружби»