gruzin.jpg

Каха Бендукідзе помер, так і не зумівши допомогти Україні провести реформи за грузинським зразком.

Після перемоги Євромайдану для України актуальним став приклад реформ, проведених у Грузії. 

Для того, щоб скористатися досвідом успішного перетворення, в української влади з'явилася ціла низка грузинських радників на чолі з головним автором "грузинського економічного дива" Кахою Бендукідзе. 

Однак, незважаючи на це, швидких реформ в Україні не вийшло, і напередодні річниці Євромайдану ніяких результатів реформістської діяльності все ще немає. 

Каха Бендукідзе був найуспішнішим ідеологом ліберальних реформ на пострадянському просторі. 

Останнім часом він різко висловлювався щодо того, що українська влада не зацікавлена всерйоз в дерегуляції економіки і скороченні держапарату, він закликав не зволікати з реформами. 

Бендукідзе помер 13 листопада, ще одне "економічне диво" провести він не встиг. 

Корреспондент.net згадує життєвий шлях грузинського реформатора і його висловлювання про Україну. 

Російський олігарх 

Каха Бендукідзе народився в 1956 році в Тбілісі. 

У 1980 році закінчив аспірантуру біологічного факультету МГУ, захистив дисертацію кандидата біологічних наук. 

У кінці 80-х Каха починає підприємницьку діяльність. У 1988 році він створив і очолив громадську організацію з правом комерційної діяльності «біопроцесів», яка займалася виробництвом біотехнологій, а в 1990 році була перетворена на АТ «біопроцесів».

На виборах в Державну Думу РФ першого скликання в грудні 1993 року перебував в списках блоку «Преображення». 

Був членом Ради з промислової політики і підприємництва при Уряді РФ з 1994 року. 

З 1994 року, після придбання «біопроцесів» пакета акцій Уралмашзавода, Бендукідзе - голова ради директорів АТ «Уралмаш», з 1997 року - голова ради директорів АТ «Уралмаш-Заводи». 

У 1996 році він створює ВАТ «Об'єднані машинобудівні заводи» (група «Уралмаш-Іжора») і стає головою ради директорів цієї компанії, а з 1998 року - генеральним директором. 

ОМЗ - найбільша російська компанія важкого машинобудування, створена в результаті злиття провідних машинобудівних виробництв: «Уралмашу», Іжорських заводів, «Червоного Сормово», низки інших виробничих, науково-дослідних і конструкторських центрів.

У лютому 2001 році увійшов до складу Ради з підприємництва при кабінеті міністрів Михайла Касьянова. 

Грузинські реформи 

До середини 2004 року Каха Бендукідзе залишався власником і директором в Росії холдингу "Об'єднані машинобудівні заводи". Після перемоги "революції троянд" у Грузії Михайло Саакашвілі запропонував Бендукідзе проводити реформи і повернутися на батьківщину. 

Видний російський олігарх продає весь бізнес і їде в Тбілісі. 

Від'їзд Бендукідзе співпав з початком справи «ЮКОСа» та арештом Михайла Ходорковського. За його словами, він зрозумів, що більше реформ у Росії не буде, і продовжувати бізнес не має сенсу. 

У червні 2004 року Бендукідзе став міністром економіки Грузії. 

У грудні 2004 року залишив посаду міністра економіки і став міністром з координації економічних реформ. Займався реформою економіки і реформою державної служби. Принципом його діяльності стало «продати все, крім совісті». 

Згідно з доповіддю «Ведення бізнесу» Світового банку, при Бендукідзе в 2004-2007 роках Грузія стала найбільш реформованою країною у світі. Зокрема, Грузія піднялася з 137-го до 11-го місця в рейтингу країн за легкістю ведення бізнесу. 

Після перестановки в грузинському уряді в січні 2008 року Бендукідзе очолив канцелярію уряду Грузії. 

Грузинські ЗМІ називали його сірим кардиналом уряду, він же говорив, що не має на уряд жодного впливу - просто міністри беруть всі рішення, коли збираються у нього обідати. 

Каха Бендукідзе був найвпливовішим і переконаним прихильником лібертаріанської ідеології на пострадянському просторі і пропагував зниження втручання держави в економіку, максимальну приватизацію: аж до частих судів та приватної армії.

7 лютого 2009 року він пішов з державної служби і почав вкладати кошти в освіту, через Фонд Знань - некомерційну благодійну організацію, за даними 2014 року, Фонд знань вклав в освіту 50 мільйонів доларів. 

Фонд Знань є засновником Тбіліського Вільного Університету та Аграрного Університету Грузії. 

У березні 2014 року прокуратура Грузії допитала Бендукідзе як свідка у справі «про присвоєння державного майна», представники генеральної прокуратури стверджували, що Бендукідзе приватизував Аграрний університет Грузії та величезні ділянки землі за 10% від їхньої реальної ринкової вартості. 

Бендукідзе і Україна 

У травні 2014 року Президент Петро Порошенко призначив Бендукідзе своїм радником, він став членом Економічної і дорадчої ради при уряді України, що з'явився з ініціативи уряду Канади.

Бендукідзе пропонував Україні реформи, які включали зміну податкової системи, підвищення цін на споживаний всередині країни газ, скорочення державного апарату, в тому числі співробітників правоохоронних органів, жорстку боротьбу з корупцією. 

Крім діяльності в Економічній і дорадчій раді, Каха Бендукідзе був так само членом Національної ради реформ при Президенті України.

За словами екс-президента Грузії Михайла Саакашвілі, Бендукідзе найближчим часом повинні були призначити на урядову посаду в Україні. 

Смерть у Лондоні 

На 59-му році життя Бендукідзе помер в одному з готелів Лондона. 

За попередньою інформацією, причиною смерті стала серцева недостатність. 

Російські ЗМІ повідомляли, що 2-3 тижні тому Каха переніс операцію на серці в Швейцарії.

Президент України Петро Порошенко висловив співчуття щодо смерті Бендукідзе. 

"Від імені всього українського народу висловлюю щирі співчуття рідним і близьким Кахи Бендукідзе, а також мільйонам тих, для кого він був і залишиться двигуном великих змін", - написав глава держави на своїй сторінці в Facebook. 

Михайло Саакашвілі зазначив, що Бендукідзе був "людиною історичного масштабу". 

Бендукідзе про Україну 

Україна встановила кілька світових рекордів із ідіотизму. Вона була на п'ятому місці в СРСР за рівнем ВВП на душу населення, за багатством середнього громадянина. Потім у багатьох частинах колишнього Радянського Союзу були війни, в Україні не було, але в 1994 році вона успішно сповзла на сьоме місце. А сьогодні перебуває на дев'ятому. 

Польща і Україна були на одному рівні економічного розвитку всього лише 24 роки тому. Ось де Польща, і де ви. Чи не соромно? 

Зараз дискусія на тему про те, чи збереже Україна територіальну цілісність, безглузда, тому що вона не зберігає цілісність, це вже очевидно всім. Наприклад, Криму вже немає. 

Якщо ви будете зростати зі швидкістю 2-3% на рік, вас обжене Молдова, й українські гастарбайтери будуть їздити туди працювати. 

Україна схожа на наркомана, якого барига підсадив на товар і весь час з нього видоює гроші. 

Зараз вирішується питання, чи буде існувати українська держава як така, чи ні. Я дивлюся на вас, українців, і мені здається, що вам все одно! Ви дуже пасивні. Вам не потрібні реформи, тому що ви за них не боретеся! 

Я не бачив жодної країни в такому важкому стані, як зараз в України. Залишити все, як і раніше, не вийде.

Джерело: http://ua.korrespondent.net/

Недостаточно прав для комментирования:( Пожалуйста зарегистрируйтесь на сайте!

Рейтинг:  0 / 5

Звезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активна