b_385_225_16777215_0_0_images_news_2020_98dXKtxKMlSUAwX5ysDx.jpg

Минуло більше року із затримання організатора та учасників наркоугруповання полтавки Оксани «Ярочки» Ярошенко, а правоохоронці так і не знайшли поліцейських, які роками «кришували» її наркобізнес. Оперуповноважений Андрій Новосядлий навіть отримав догану за те, що вчасно не закрив оперативно розшукову справу відносно двох працівників поліції та п’яти цивільних осіб. Про це стало відомо з Єдиного державного реєстру судових рішень.

Затримання наркоугрупування та його організатора Ярочки

4 квітня 2019 року у Полтаві затримали чотирьох осіб, які тривалий час займалися наркоторгівлею — у них вилучили наркотики, прекурсори, зброю та пластид. Тоді ж повідомлялося, що наркоугруповання ймовірно «кришували» поліцейські. Нібито саме через діяльність перевертнів у погонах правоохоронці тривалий час не фіксували систематичну наркоторгівлю Ярочки.

Пізніше стало відомо, що затримані — 51-річна полтавка Оксана Ярошенко (Ярочка), власниця «наркоточки» на вул. Степана Кондратенка, 9, та її спільники: Ольга Кустова, Євгенія Найдьон, Іван Соловей та Олександр Могилат. 9 квітня Октябрський райсуд обрав підозрюваним у наркоторгівлі міру запобіжного заходу — тримання під вартою строком на 60 діб з можливістю внесення застави:

  • Оксана Ярошенко — 1 млн 152 тис. 260 грн;
  • Ольга Кустова — 576 тис. 300 грн;
  • Олександр Могилат — 576 тис. 300 грн;
  • Євгенія Найдьон — 134 тис. 470 грн;
  • Іван Соловей — 48 тис. 25 грн.

Відповідно до матеріалів справи, крім торгівлі наркотиками, Іван Соловей також підозрювався у незаконному поводженні з вибуховими речовинами (ч.1 ст. 263 КК України). 24 квітня його звільнили з-під варти у зв’язку із внесенням застави.

Що наразі із фігурантами

Одна з підозрюваних — Євгенія Найдьон — ще у червні 2019 уклала угоду з прокурором про визнання провини у незаконному придбанні та зберіганні наркотиків і прекурсорів. А вже у липні суддя Октябрського райсуду Тетяна Січиокно затвердила її та призначила Найдьон 5 років умовного покарання.

Іван Соловей наразі підозрюється лише у незаконному поводженні зі зброєю та знаходиться під заставою. А щодо Ярошенко, Кустової та Могилата триває судовий розгляд справи. Нещодавно їм продовжили запобіжні заходи — тримання під вартою до 2 вересня 2020 року.

В чому звинувачують Ярошенко, Кустову та Могилата

Оксана Ярошенко обвинувачується в тому, що на початку грудня 2018 року створила організовану групу, яка займалася виготовленням та продажем наркотиків у Полтаві. До її складу увійшли Могилат та Кустова, з якими Ярошенко підтримувала дружні довірливі відносини.

За версією слідства, у період з грудня 2018 року по квітень 2019 року наркоугруповання виготовляло та продавало метамфетамін. Зокрема, Ярошенко замовляла у невстановленого слідством постачальника з Дніпра прекурсор псевдоефедрин для виготовлення метамфетаміну. Відправлення отримувала у відділенні «Нової пошти» на ім’я іншої людини, але за своїм номером телефону. А потім прекурсор відвозила Могилату.

В свою чергу, Могилат на балконі своєї квартири виготовляв метамфетамін, який у шприцах віддавав Ярошенко. Потім Ярошенко віддавала наркотик Кустовій та Найдьон та говорила, кому його продавати.

Розповідь сусідів обвинуваченої Ярошенко про «кришування» наркобізнесу правоохоронцями

Ще у березні 2019 телеканал «Центральний» випустив сюжет, у якому сусіди Оксани Ярошенко розповіли, що жінка не один рік торгує наркотиками. Сусіди неодноразово зверталися до поліції, але їхні звернення весь час ігнорували.

Мешканка будинку Анастасія Арабаджі тоді розповідала, що самі співробітники Київського райвідділу поліції привозили Ярочці все необхідне для виготовлення наркотиків та брали у наркоторговки гроші за це.

Під час зустрічі із мешканцями будинку представниця відділку протидії з наркозлочинністю виправдовувалася та пояснювала, що не знає про цю ситуацію і звернень до відділу не було.

Вже після затримання наркоугруповання чоловік Анастасії Арабаджі Володимир також розповів журналістам «Центрального», що особисто бачив, як співробітник кримінального розшуку Київського відділку поліції Роман Калітін зустрічався з Оксаною Ярошенко та передавав їй якісь пакети. Володимир також зазначив, що жінка торгує наркотиками близько 20 років.

Також у травні 2019 журналістам «Центрального» Володимир Арабаджі розповідав, що правоохоронець Роман Калітін, який «кришує» Ярочку в Київському райвідділі такий не один — території між собою поділили співробітники кримінального розшуку і всі вони «кришують своїх».

Тоді ж заступник начальника Київського райвідділу Володимир Пасічко розповів, що стосовно Романа Калітіна проводиться службове розслідування, але від служби правоохоронця не відстороняли.

Оперативно розшукова справа щодо «кришування» наркоугруповання правоохоронцями

Відповідно до Єдиного державного реєстру судових рішень, наприкінці минулого року старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу оперативних розробок Полтавського управління Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції України, майор Андрій Новосядлий отримав догану через порушення супроводження оперативно-розшукової справи щодо наркоугрупування Ярочки.

Оперативник звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду, щоб оскаржити догану. З оприлюднених матеріалів справи важко чітко зрозуміти, за що саме оперативник отримав догану — за те, що не зміг зібрати достатньо доказів щодо причетності правоохоронців до продажу наркотиків, за те, що своєчасно не зупинив негласні розшуково-слідчі дії стосовно причетності двох поліцейських та п’яти цивільних осіб до діяльності наркоугруповання чи загалом за неякісне супроводження кримінальних проваджень, що «призвело до не викриття у злочинній діяльності фігурантів справи».

Проте, в оприлюднених у судовому реєстрі матеріалах справи, які не закриті грифом секретності, можна знайти декілька цікавих моментів.

Так, наприклад, відомо, що Ярочка продавала наркотики щонайменше з 2017 року, а не 5 місяців, як це вказано в обвинувальному акті. Також за матеріалами негласних розшукових слідчих дій, Ярочка продавала прекурсор не лише у Полтаві, а й в області. Гроші від продажу обвинувачена отримувала на банківські картки, а її основними покупцями були мешканці Полтави та поряд розміщених районів Полтавської області.

Відповідно до матеріалів справи, з березня 2017 року оперативники досліджували можливу протиправну діяльність двох поліцейських (їх ініціали записані як ПДА, БМІ) та шести цивільних осіб (ініціали ЖСА, ЯОВ, ПЛЕ, СЮІ, КОІ, КОВ). Не важко здогадатися, що ЯОВ — це Ярочка — Ярошенко Оксана Володимирівна. В результаті вона стала єдиною, відносно кого негласні слідчі дії вилилися в обвинувачення.

Щодо поліцейських, то ні ПДА, ні БМІ, ні, наприклад, той же Роман Калітін (ініціали КРМ), на якого скаржився полтавець Володимир Арабаджі, так і не отримали навіть підозри у порушенні закону. Це при тому, що в матеріалах справи неодноразово згадується протиправна діяльність поліцейських (щоправда, неназваних):

  • «Проблемні питання, які виникали під час злочинної діяльності, організатор Я. та учасники злочинної групи мали можливість вирішувати за допомогою корупційних зв’язків у правоохоронних органах»;
  • «Крім того, 28.08.2017... начальник Полтавського управління ДВБ підполковник поліції Микитенко О. О. надіслав до прокуратури Полтавської області матеріали, в яких зафіксовано фактичні дані про протиправні діяння окремих працівників ГУНП в Полтавській області»;
  • «31.08.2017 р. за матеріалами ОРС другим слідчим відділом прокуратури Полтавської області за фактом систематичного отримання службовими особами Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області неправомірної грошової вигоди від осіб, які здійснюють незаконне виготовлення, зберігання та збут наркотичних засобів та психотропних речовин на території Полтавської області...»

В результаті Полтавський окружний адміністративний суд задовольнив позов оперативника Андрія Новосядлого та скасував догану. Наразі це рішення оскаржується в Другому апеляційному адміністративному суді.

Тож, за рік після затримання Ярочка залишається за ґратами, а правоохоронці, які багато років «кришували» її бізнес, залишаються непокараними.

Нагадаємо, у лютому 2013 року у полтавському БНОН відбулися гучні затримання в рамках справи щодо кришування наркоторговців. За 7 років 11 з 13 обвинувачених отримали свої вироки. Серед них — майор міліції Роман Яресько, керівник відділу БНОН та троє його підлеглих. Справа щодо ще двох обвинувачених досі розглядається у Полтавському райсуді.

Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»

Недостаточно прав для комментирования:( Пожалуйста зарегистрируйтесь на сайте!